23 Nisan
23 Nisan 1920 neden önemli bir tarihtir

23 Nisan neden önemlidir? Atatürk 23 Nisan’ı neden çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan tarihinin Türk milleti için önemi ile ilgili özet yazı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının milletimiz için önemi hakkında kısa makale.

23 Nisan 1920 neden önemli bir tarihtir?

23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisinin açıldığı tarihtir. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan Milli Mücadele’nin devam ettiği yıllarda açılan Meclis’in ilk amacı, vatanın düşman işgalinden bir an evvel kurtarılmasıydı.

Sonunda Kurtuluş Savaşı Türk milletinin büyük zaferiyle son bulmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ne kadar önemli olduğu ve millet iradesinin ne denli güçlü bir olgu olduğu net bir şekilde ortaya çıkmıştır. O yüzden 23 Nisan 1920 tarihi Türk milleti için son derece önemli bir tarihtir. İşte bu yüzden Büyük Önder Atatürk, bu anlamlı günün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, daha sonra ki yıllarda bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Çünkü Atatürk, Türkiye’nin geleceği olan çocuklara çok güveniyor bunu da her fırsatta dile getiriyordu.

Yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinin varlığını devam ettirmesi için var gücüyle çalışan Türk milleti Atatürk’ün izinden yorulmadan gitmiş, her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutlamaya devam etmiştir.  Çocukların büyük bir özveriyle hazırlandıkları 23 Nisan, miniklerinde sabırsızlıkla beklediği bir bayramdır. Oyunların oynandığı, halayların çekildiği, en güzel 23 Nisan şiirlerinin okunduğu, her bir yanın Türk bayrakları ile süslendiği bu günün anlam ve önemi çok büyüktür. Çünkü 23 Nisan ilk Meclisin açıldığı gün olmakla birlikte, millet iradesinin ülke yönetiminde egemen kılındığı önemli bir gündür.

Sponsorlu bağlantılar

Etiketler: 23 nisan 1920 önemli bir tarihtir, yirmi üç nisan neden önemli bir gündür,
Eklenme: 03.04.2014
Okunma: 124

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Telif Hakkı 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca, sitemizde bulunan şiir ve yazıların başka bir sitede izinsiz olarak kullanımı kesinlikle yasaktır. Sitemizde bulunan herhangi bir içeriğin izin alınmadan kullanımının tespiti halinde ilgili kanun gereğince hukuk danışmanımız yasal süreci derhal başlatacaktır. www.23nisansiirleri.net En güzel ve en yeni 23 Nisan Şiirleri - Site Haritası
İletişim: bayramsiirleri@hotmail.com