23 Nisan
İlk Meclisin Açılışı ve 23 Nisanın Bayram Olarak İlan Edilmesi

İlk Meclisin Açılışı ve 23 Nisanın Bayram Olarak İlan Edilmesi İle İlgili kısa yazı. Özet olarak ilk Büyük Millet Meclisinin açılışı ve Atatürk’ün 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermesi. Kısaca ilk TBMM nin açılması ve 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanması hakkında bilgi.

İlk Büyük Millet Meclisi, Kurtuluş Savaşı’nın devam ettiği günlerde 23 Nisan 1920 Cuma günü açıldı. Meclisin açılmasından bir gün sonra Mustafa Kemal Paşa ilk Meclis Başkanı seçildi. Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile birlikte, ulusal egemenlik fikrinin meşruluğu tartışılmaz bir biçimde ortaya konmuş oldu. Meclis’in Ankara’da açılması ile bütün gözler ve umutlar Ankara’ya bağlandı. Nihayet Ankara bağımsızlık savaşının merkezi haline geldi. İlk Meclisin amacı, bağımsızlık mücadelesinin planlı bir biçimde yapılmasını sağlamaktı. Çalışmalarını da bu yönde sürdürmeye devam etti.  İlk Meclis, almış olduğu kararlar ve yapmış olduğu çalışmalar ile önemli işler yaptı.

Sonuç olarak,  Atatürk’ün önderliğinde başlayan Milli Mücadele, Türk Milletinin zaferiyle neticelendi. 

Büyük Önder Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasından sonra, 23 Nisan 1924’te 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar verdi. Bu tarihten 5 yıl sonra, 23 Nisan 1929’da bu bayramı ‘geleceğimizin güvencesi’ dediği çocuklara armağan etti. ‘23 Nisan’ ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlandı.

Sponsorlu bağlantılar

Etiketler: ilk meclisin açılışı, 23 nisanın bayram olarak ilan edilmesi, ilk tbmm nasıl açıldı,
Eklenme: 27.03.2014
Okunma: 139

Yorumlar

Sibel - 01.04.2014 11:56:20
İlk Millet Meclisi nasıl açıldı? İlk Meclisin açılışı ve ilk Meclis Başkanı hakkında kısa bilgiler için teşekkür ederim. Bu arada 23 Nisan nasıl bayram oldu? diye merak edenlerin bu yazıyı okumasını isterim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Telif Hakkı 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca, sitemizde bulunan şiir ve yazıların başka bir sitede izinsiz olarak kullanımı kesinlikle yasaktır. Sitemizde bulunan herhangi bir içeriğin izin alınmadan kullanımının tespiti halinde ilgili kanun gereğince hukuk danışmanımız yasal süreci derhal başlatacaktır. www.23nisansiirleri.net En güzel ve en yeni 23 Nisan Şiirleri - Site Haritası
İletişim: bayramsiirleri@hotmail.com