23 Nisan
23 Nisan Nasıl Çocuk Bayramı Oldu

23 Nisan’ın çocuk bayramı olmasıyla ilgili anı. Atatürk’ün 23 Nisan’ın, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlamasını istemesi. 23 Nisanın çocuk bayramı olması.

23 Nisan Nasıl Çocuk Bayramı Oldu?

23 Nisan 1920 tarihi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş ve açılış günüdür.

Meclis daha sonraki yıllarda, 23 Nisan gününün her yıl Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmasına karar verir. Karardan bir yıl sonra kutlanacak olan 23 Nisan günü hazırlıkları Ankara’da olanca hızıyla devam ederken yeni kurulan Öğretmen Okulu Mezunları Derneği de büyük bir koşuşturma içine girer.

Öğretmenler, kutlamaların büyük bir coşku içinde geçmesi için, kız erkek ayrımı yapmadan tüm öğrencilerin bir tören alanında bulunması gerektiğini düşünür. Bunun için, o günkü Ziraat okulunun yanında bulunan meydanı süsleyerek tüm erkek ve kız okullarına çağrı göndererek kutlamaya katılmasını isterler.

Zamanın Ankara Valisi ve Eğitim Müdürü, öğretmenlerin bu kutlama çağrısından hoşlanmaz ve kızlı erkekli yapılacak olan bu kutlamaya kimsenin katılmamasını isterler. Bu durum öğretmen okulu mezunlarını oldukça üzer. Kendi aralarında toplanıp ne yapabileceklerini düşünmeye başlarlar. Sonunda bu durumu Mustafa Kemal’e duyurmaya karar verirler.

Kutlamalara az bir zaman kaldığı için, Mustafa Kemal’e yakınlığıyla bilinen Yunus Nadi’den yardım isterler. Yunus Nadi’de yaşananları olduğu gibi Mustafa Kemal’e bildirir.

Onu dinleyen Atatürk, kısa bir suskunluktan sonra, “Öğretmenler haklı,” der ve ekler: “Bu bayram bütün çocuklar tarafından kutlanmalı. Söyleyin, kutlamalara ben de katılacağım.” (1)

Vali ve Eğitim Müdürü, Mustafa Kemal’in tavrını öğrenince, bütün okullara, kutlamalara katılımın serbest olduğunu duyururlar.

1921 yılının 23 Nisan günü, Ziraat Okulu’nun önündeki meydan, kız erkek bütün öğrenciler tarafından doldurulur. Sevinç çığlıkları göklere yükselmektedir. Konuşmalar coşkuyla devam ederken, Atatürk de alana gelir. Herkesi selamladıktan sonra, okunan şiirleri dinler. Sonunda kürsüye çıkıp kısa bir konuşma yapar. Konuşmasını, “Bu bayramın adı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olsun,”  diyerek bitirir. (2)

1935’te çıkarılan Ulusal Bayramlar yasasıyla, Ulusal Egemenlik Bayramı ile Çocuk Bayramı birleştirilmiş, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını almıştır.

(1),(2) Anlatan: H. Veldet Velidedeoğlu
Cemil Sönmez, Atatürk ve Çocuklar, UNICEF Türkiye Temsilciliği Yayınları, Ankara, 1992, s.63

Sponsorlu bağlantılar

Etiketler: 23nisan nasıl bayram oldu, 23 nisan nasıl çocuk bayramı oldu,
Eklenme: 08.04.2013
Okunma: 3244

Yorumlar

hilal - 15.04.2013 10:08:00
23 nisan yazı ve şiirlerle kutlanır. Bu yüzden bayram ile ilgili yazı ve şiir yazan herkesi tebrik ediyorum.
metin - 15.04.2013 00:15:12
23 nisan yazı makalesi bu bayramın nasıl ilan edildiğini anlatıyor. Atatürk tarafından çocuklara nasıl armağan edildiğini öğrenmiş oldum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Telif Hakkı 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca, sitemizde bulunan şiir ve yazıların başka bir sitede izinsiz olarak kullanımı kesinlikle yasaktır. Sitemizde bulunan herhangi bir içeriğin izin alınmadan kullanımının tespiti halinde ilgili kanun gereğince hukuk danışmanımız yasal süreci derhal başlatacaktır. www.23nisansiirleri.net En güzel ve en yeni 23 Nisan Şiirleri - Site Haritası
İletişim: bayramsiirleri@hotmail.com